جهاد دانشگاهی واحد استان مرکزی

امروز:
پنج شنبه, 25 مرداد 1397
اَللّهُمَّ عَرِّفْنى نَفْسَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى نَفْسَكَ لَمْ اَعْرِف نَبِيَّكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى رَسُولَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى رَسُولَكَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى حُجَّتَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى حُجَّتَكَ ضَلَلْتُ عَنْ دينى خدايا خود را به من بشناسان، زيرا اگر خود را به من نشناسانى فرستاده ات را نشناخته ام، خدايا فرستاده ات را به من بشناسان، زيرا اگر فرستاده ات را به من نشناسانى حجّتت را نشناخته ام، خدايا حجّتت را به من بشناسان، زيرا اگر حجّتت را به من نشناسانى، از دين خود گمراه مى شوم.

جهاددانشگاهي استان مركزي؛ الهام بخش و موثر در سطح استان/ پيشگام در توسعه علمي با تعامل سازنده

 
 
 
 
جهاددانشگاهی استان مرکزی، در پی فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (قدس سره) در تاریخ 23 خرداد ماه  سال ۵۹ مبنی بر تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی، ستاد مذکور در نشست 16مرداد ماه سال ۵۹  به منظور تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب فرهنگی(كه بخش قابل توجهي از آن معطوف به اسلامي كردن دانشگاه ها بوده است) جهاددانشگاهی را به عنوان یک نهاد انقلابی و برخاسته از انقلاب فرهنگی تاسیس کرد. 
در اين راستا جهاددانشگاهی استان مركزي نيز 20 آبان ماه 1358 به منظور بسط، ترويج و تحكیم اهداف والاي انقلاب اسلامي و همچنین دستیابی به اهداف شوراي عالی انقلاب فرهنگي در سطح استان مركزي تاسيس شد.
جهاددانشگاهي واحد استان مركزي در دهه چهارم خدمت خود، محور عمده فعاليت های خود در راستاي برنامه ريزي براي تبديل جهاددانشگاهي به يك نهاد الهام بخش و موثر در استان و پيش گام در توسعه علمي، پژوهشی، فناوري و فرهنگي با تعامل سازنده در عرصه استان و كشور با توجه به نيازهاي ملي و مزاياي بومي استان مركزي قرار داده است.
علاوه بر اين تقويت فعاليت هاي فرهنگي، رشد مشهود مقاطع آموزش عالي، تخصصي و اشتغال دانش آموختگان و ایجاد مرکز رشد واحدهای نیم ور محلات به عنوان مسيرهاي پيش روي جهاددانشگاهي استان مركزي بوده است .
واحد استان مرکزی با فعالیت در حوزه های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی، اشتغال دانش آموختگان، پشتیبانی و مرکز رشد واحدهای نیم ور محلات، به عنوان یکی از جامع ترین واحدهای جهاددانشگاهی در سطح کشور مطرح است.
توانمندی ها و پتانسیل های موجود جهاددانشگاهی استان مرکزی بر مبنای ظرفیت ها، مزیت ها، دارایی ها و همچنین نیاز ها و خلا های موجود در منطقه مرکزی طراحی و تدوین شده است. 
استان مرکزی واجد ویژگی ها و مزیت هایی همچون (ویژگی های فرهنگی و تاریخی در ابعاد مختلف، قرار گرفتن در شاهراهای ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب، رتبه اول به تعدد و تراکم صنعتی، رتبه دوم به لحاظ وجود صنایع مادر، قطب اقتصادی کشور، دانشجویی بودن، کارگری بودن، ویژگی های جند فرهنگی و امثالهم) می باشد که حوزه ها و معاونت های مختلف جهاددانشگاهی استان مرکزی را بر مبنای این شرایط و در راستای پاسخگویی به این نیازها و خلا های موجود در حوزه های توسعه پایدار منطقه، توسعه کسب و کار، آموزش های علمی و کاربردی، دوره های تخصصی و نهایتا اجرای برنامه های فرهنگی طبق رسالت ها و ماموریت های مربوطه سیاست ها، اهداف، برنامه ها و فعالیت های خود را سازماندهی کرده است.
 
جهاددانشگاهی استان مرکزی فعالیت های آموزشی خود را از سال 1361 آغاز و با بهره گیری از تجربیات ارزشمند، کادرآموزشی مجرب، اعضاء هیات علمی و با به کارگیری فناوری روز، در زمینه آموزش های بلندمدت (مراکز علمی کاربردی اراک، نیم ور و ساوه) و آموزش های کوتاه مدت (مراکز آموزش تخصصی کوتاه مدت اراک و ساوه) فعالیت های گسترده و چشمگیری داشته است.
 
حوزه پژوهشی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی استان مرکزی، جهت تحقق ماموریت ها و اهداف کلان سازمانی با هدف ایجاد نقشی فعال و موثر در معادلات توسعه پایدار، تشکیل شده است. مجموعه فعالیت های این حوزه در دو بخش ستاد و صف دنبال می شود. 
فعالیت های ستادی در قالب اداره برنامه ریزی و توسعه، اداره اجرایی و اداره پروژه یابی و نیازسنجی و فعالیت های صفی در قالب گروه های پژوهشی اقتصاد توسعه، توسعه اجتماعی و توسعه کالبدی شهر و مراکز خدمات تخصصی درمان ناباروری، آزمایشگاه معتمد محیط زیست و دفتر مدیریت انتقال فناوری انجام می پذیرد. 
تدوین  سند توسعه اشتغال استان، سند توسعه اجتماعی و فرهنگی استان، برنامه های آمایش استان، ایجاد پایگاه اطلاعات مکانی در محیط GIS برای اراضی در حریم و خارج از حریم شهرهای استان، آمایش فرهنگی و عدالت اجتماعی مناطق شهر اراک و تدوین سند راهبردی ارتقای وضعیت اجتماعی و فرهنگی مناطق اسکان غیررسمی شهر اراک از جمله طرح های پژوهشی شاخص انجام شده در معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی استان مرکزی است.
 
مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری امید رویان
این مرکز از طریق پیشرفته ترین روش‌ها از جمله میکرواینجکشن( ICSI ) و IVF به درمان ناباروری می‌پردازد. کلينيک ناباروری مردان، کلينيک تخصصی زنان و نازایی، کلینیک کنترل مراقبت های  حین بارداری، مشاوره ژنتیک، بخش اهداء جنین و تخمک، آزمایشگاه های جنین شناسی و آندرولوژی، آزمایشگاه تشخیص طبی، Zona Hatching، اتاق بیوفریزینگ جنین و اسپرم، مشاوره و روانشناسی زوجین نابارور، بخش سونوگرافی، اتاق های عمل IVF و لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی از بخش‌های درمانی این مرکز می‌باشد. نمایندگی بانک خون بندناف رویان هم زیرمجموعه این مرکز فعالیت دارد که تاکنون در استان مرکزی بالغ بر 2000 نمونه در این بانک ذخیره سازی شده است.
 
حوزه فرهنگی
فعالیت های فرهنگی از ابتدای شکل گیری جهاددانشگاهی، بخشی اساسی و لاینفک از فعالیت های این نهاد را به خود اختصاص داده است. مشخصه اساسی فعالیت های معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی، تکیه و توجه به حضور و مشارکت دانشجویان در برنامه ریزی و اجرای برنامه های فرهنگی بوده که حاصل ان، طراحی و ابداع ده ها برنامه فرهنگی و جشنواره سراسری است. 
خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) شعبه مرکزی، مرکز تخصصی ایده پردازی در صنایع فرهنگی، سازمان انتشارات جهاددانشگاهی مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران(ایسپا)، خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه مرکزی و سازمان دانشجویان از جمله بخش های معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان مرکزی است.
 
دفتر تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
اين دفتر در سال 1383 همگام و هم راستا با سیاست های کلی جهاددانشگاهی در استان مرکزی با عنوان دفترسازمان همیاری اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه ها تأسیس و در سال 1388 در راستای  تغييرات ساختاري و تشكيلاتي دفتر مركزي جهاددانشگاهي ، درصدد تغييرات ساختاري متناسب با نياز روز بازار و بر اساس متدهای جدید آموزش و سیاست های راهبردی جهاد دانشگاهی نام این سازمان به ( سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی استان مرکزی ) تغییر یافت .
 
مرکز رشد واحد های فناور محلات و نیم ور
با توجه به موقعيت صنعتي استان مركزي و با عنايت به مزيت هاي شهرستان محلات در حوزه هاي گردشگري و ميراث فرهنگي، توليد گل و گياهان زينتي، پرورش ماهيان و آبزيان زينتي و دارا بودن معادن غني سنگ هاي تزئيني و نما از جمله حاجي آباد، آتش كوه، عباس آباد و تعداد قابل قبولي واحدهاي فرآوري سنگ و صنايع وابسته به ويژه در حوزه توليد سنگ تراورتن و بر اساس مجوز شماره 93396/3  در شهريور ماه سال 1393 وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در حوزه صنايع معدني و صنايع كشاورزي و ساير زمينه هاي مرتبط به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نموده است.
 
حوزه پشتیبانی و ریاست
همچنین معاونت پشتيباني جهاد دانشگاهي استان مرکزی با دو اداره (امور اداري و امور مالي) و سه دفتر (برنامه ریزی، فني و طرح‌هاي عمراني و توسعه فناوري اطلاعات) امور ستادي و پشتيباني اين نهاد را بر عهده دارد. در حوزه ریاست هم اداره روابط عمومي، اداره حوزه رياست واداره کل حراست به فعالیت می پردازند.

نظر سنجی

ارزیابی میزان رضایتمندی شهروندان از عملکرد جهاددانشگاهی واحد استان مرکزی